ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРИ ПЕРЕТИНІ ПОЛЬСЬКОГО КОРДОНУ
Незалежно від мети поїздки при перетині польського кордону Ви повинні мати Закордонний паспорт або дійсний проїзний документ з дійсною візою або ж інший документ, що дає право для в’їзду і перебування на території Польщі (напр. карта перебування). Водночас, пам’ятайте, що Прикордонна Служба здійснюючи контроль має право:
– Вас запитати про ціль вашої поїздки та умови;
– Попросити Вас представити страховий поліс та документи, що підтверджують наявність фінансових засобів (як на період перебування так і повернення). Винятком з цього правила є:
1 Ви здійснюєте перетин кордону на підставі візи в цілях виконання праці;
2 Ви здійснюєте перетин кордону на підставі карти перебування;
3 Ви здійснюєте перетин кордону на підставі візи зв’язаної з правом використання Карти поляка;
4 Ви здійснюєте перетин кордону на підставі візи в цілях репатріації;
5 Ви здійснюєте перетин кордону на підставі візи з метою отримання тимчасового захисту або надання притулку;
6 Ви здійснюєте перетин кордону на підставі міжнародної угоди, за якою іноземця звільнено від даного зобов’язання або таке зобов’язання покладено на органи польських публічних інституцій.
7 Ви здійснюєте перетин кордону з метою здійснення доброчинної діяльності
Тому, здійснюючи перетин польського кордону, окрім закордонного паспорту краще завжди з собою мати:
1 Документ, що підтверджує ціль та умови поїздки (запрошення приймаючої сторони (Роботодавця, Бізнес-партнера, Мовної школи тощо…)
2 Страховий поліс
3 Підтвердження наявності фінансових засобів (готівка, кредитна картка, дорожні чеки), з урахуванням винятків зазначених п.1.-7 цієї статті.
Відсутність одного з вище переліченого може стати причиною для відмови Вам у в’їзді на територію Польщі. Така відмова оформляється Комендантом Прикордонної Служби. У випадку заперечень щодо відмови у в’їзді на територію Польщі, Ви маєте право подати апеляцію Головного Коменданта Прикордонної Служби. Якщо ж по відношенню до Вас, службовою особою було вчинено незаконні дії, Ви маєте право подати письмову скаргу, у якій зазначається Ваше ПІП, адрес проживання, детальний опис події, ім’я та прізвище службової особи.